• Aralık 7, 2020

  Tayfun Koçyiğit

  Bize biraz kendinizden bahseder mısınız ?
  İsmim Tayfun 29 yaşındayım. Yeditepe Üniversitesi’nde Endüstri Ürünleri Tasarımı okuyorum. Dövmeyle çok uzun bir geçmişim yok 3 senedir dövme yapmaya çalışıyorum. Profesyonel anlamda da 1.5 senedir dövme yapıyorum. Murat Özkan ile başladım asistan olarak. Şimdi Murat Ay ile beraber yeni stüdyomuzda bende yeni bir dövme sanatçısı olarak çalışmaya basladım. Üniversite hala devam ediyor.

  İlk dövme ile karşılaştığın hangi gündü ilk dövmeni ne zaman yaptırdın ?
  İlk dövmemi ben Murat Ay’a yaptırdım. Kolumdaki direseklerimdeki kuru kafalar. Biri kızgın birı mutlu. Sanırım 10 sene önceydi. O zaman caddede çalışıyordu Murat Ay Kadıköy İnç diye bir stüdyoda çalışıyordu. Gitmiştim tanışmıştım, o zaman birde grubu vardı, müzik grubu vardı. Onunla tanıştıktan sonra dövmemi yaptırdım ve çıktım. Ondan bir sene sonra bacağıma dövme yaptırdım ve 4-5 sene boyunca dövmeyle alakalı hiç bir şey yapmadım. Çalışıyordum işler kovalıyordum. Sonra üniversiteye başladıktan sonra yapabileceğim bir iş olarak
  düşündüm. Böyle girdim saunda da güzel gidiyor her şey.

  Takip ettigin Türk yada yabancı sanatçılar kimler ?
  Türk olarak aslında hemen hemen İstanbul’daki çoğu dövmeciyi takip ediyorum. Tutku olsun Murat Ay Özkan, Anılcan Engülen Ozan Soyulmaz Antalya’dan. Ankara’dan Tuğçe Türksoy. Yabancı olarak tak diye aklıma gelecek birini söyleyemiyorum su an. Ama sürekli takip ettiğim sanatçılar var.

  Peki dövme denilince aklına gelen ilk şey nedir ?
  Ben dövmeye sticker olarak bakıyorum. Vücut stickerı. O yüzden realistim dövmem yok. Çünkü realistik biraz fotoğrafa kayıyor. İnanılmaz saygı duyuyorum tabı hepsi üstat İnanılmaz sabır ve emek gerektiriyor. Ama benim için sticker modunda olduğu için daha çok hayal gücü ile oluşturulmuş şeyler daha çok hoşuma gidiyor. o yüzden zaten Murat Ay ile tanışma sebebim buydu. New School yapıyordu. Güzel ve kaliteli tarz. Keza Neo Traditional’da öyle.

  Peki ilerleyen zamanlarda dövmeyle alakalı bir projeniz var mı ?
  Var, dövmeyle ilgili projemiz, yurt dışına gitmek, Türkiye’deki kalitemizi kanıtladıktan sonra yurt dışında ödül almak.

  Dövme sanatına yeni başlayacaklar için ne önerirsin ?
  Dövme sanatına yeni başlayacaklar için öncelikle dövmeciler dışında çoğu insandan bilgi almamaya çalışsınlar. Çünkü dövme yapmayı bilmeyen insan dövmeyle alakalı fikirlere sahiptir ama ne kadarı doğrudur tartışılır. O yüzden dövme yapan insanlarla konuşup ona Göre yönlendirmesi lazım kendini. Asistanlık sürecinden de geçmesi gerekir diye düşünüyorum.

 • Aralık 7, 2020

  Fabian Bautz

  Bize biraz kendinden bahseder misin? İlk dövmeni ne zaman yaptın?
  Merhaba, ismim Fabian, Almanya’da yaklaşık bir buçuk yıldır Marco’yla beraber çalışıyorum. Dövme yapmaya yaklaşık 6 yıl önce Güney Amerika Ekvator’da başladım.

  Dövmeyle nasıl tanıştın?
  Ekvator’dayken bir arkadaşım el yapımı bir dövme makinesi verdi ve denemek isteyip istemediğimi sordu, ilk defa denediğim de çok güzel ve ilham verici bir deneyimdi ben de öğrenmek istedim. O zaman sadece bir tane dövmem vardı.

  İlk dövmenizi ne zaman yaptınız?
  Yanlış hatırlamıyorsam ilk denememi 2009 yılında yaptım.

  Unutamadığın bir dövme hikayen var mı?
  Şu zamana kadar çok farklı yerlerde dövme yaptım, spontene yaptığım dövmeler de çok oldu seyahet ederken, bir arkadaşımı ziyarete gittiğim de bazen evin mutfağında. Spesifik olarak çok enteresan bir hikayem yok çünkü bence hepsi çok ilginç. Dövme
  yaparken yeni insanlarla tanışmak her zaman çok keyifli.

  İlk dövme yapmaya başladığınız günden bu yana gözünüze çarpan değişiklikler neler oldu?
  Sadece 5 yıldır profesyonel olarak dövme ypıyorum ve bu 5 yıl içinde ciddi değişiklikler gözlemledim. Kullandığımız makineler çok gelişti, daha çok ve çeşitli malzemeler var artık. Dövme endüstirisi çok büyüdü yeni markalar çıkıyor ve gitgide rekabet artıyor ve yeni stiller çıkıyor.

  Ülkemizde dövme kültürü sence hangi seviyede?
  Burada Convention da gördüğüm kadarıyla bir hayli gelişmiş seviyede. Dövmecilerin tutkuyla severek çalıştığını görüyorum ve daha da iyi olmak için uğraşıyorlar. Açıkcası beklediğimden çok çok iyi bunu görmek beni çok mutlu etti.

  Dövme yapmaya başlayacak kişilere verecek tavsiyen var mı ?
  Bence en önemli şey yetenek ve sanatla ilgili olmak bu iş için tutkulu olmak. Her zaman daha da iyi olabileceğini hatırlamanız lazım bunun içinde her gün çalışmanız lazım. Sadece para kazanmak için bu işi yapmak yanlış ve kötü sonuç doğuracak bir şey. Sanatla iç içe olmalısınız ve kendinizi geliştirmelisiniz.

  Dövmelerini kimler yaptı? Özel olarak dövme yaptırmak istediğiniz isimler var mı?
  Sağ kolum daha bitmedi fakat bana dövme yapmayı öğreten ustam tarafından yapıldı Percy Leon Coz kendisi Perulu. Ekvator’da beraber çalıştık stüdyomuz vardı hala açık ama ben artık orada çalışmıyorum. Diğer kolumdakiler ise Marco’ya ait.

  Sence en zor müşteriler hangisi?
  Henüz hiç dövme yaptımamış olanlar ve çok aşırı küçük dövme isteyenler. Biri gelip kolunu kaplatmak istediğinde yaratıcı olabiliyorum ama küçük bir tasarımla geldiklerinde onu değiştirmek ya da daha iyisini yapmaya karar vermek karışık ve zorlayıcı oluyor.

  Hiç yapmaktan keyif almadığın bir dövme oldu mu?
  Evet tabii ki, bazen benim fikrimi önemsemiyorlar daha güzel olması için bir şeyler sunuyorum fakat kendi fikrine takılmış oluyorlar ve anlaşmak zor oluyor.

 • Aralık 7, 2020

  AYDIN NURULLAH

  Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
  İsmim Nurullah Aydın, 42 yaşındayım. Artvin Yusufeli doğumluyum. 20 yıldır resim öğretmenliği yapıyorum. Sınıf öğretmeni olarak göreve başladım. 14 yıldır da İzmir Güzel Sanatlar Lisesi’nde resim öğretmenliği yapmaktayım. Her sene resim sergilerine katılıp yurt dışı ve yurt dışı fuarlarına katılıp resimlerimi sergilemekteyim. Sürekli resim yapıyorum. Onun haricinde dışarıda mevcut atölyemde ögrencilerime yönelik üniversite ve liselere yönelik akademik çalışmalar yapıyorum. Bunun haricinde de boşluklarda dövme çalışmalarını sürdürüyorum.

  Dövme ile ne zaman tanıştınız? İlk dövmenizi ne zaman yaptınız?
  Dövme ile tanışmam aynı okulda görev yaptığım bir arkadaşım sayesinde oldu. O sürekli dövme yapıyordu bende onu ara ara sürekli izliyordum ama çok fazla bir ilgim yoktu. En son onun ısrarları üzerine biraz malzeme alıp YouTube’dan öğrendiğim kadarıyla bir şeyler yapmaya çalıştım. İlk dövmemi eşimin bir arkadaşının koluna canım annem yazarak başladım. Daha sonra çevreden öğrencilerimden bulduğum kişilere dövmeler yapmaya başladım. Sonra bu işten gerçekten haz aldığımı farkettim. Haz alıncada bu sefer yoğunlaşmaya başladım.

  Peki ne zamandır dövme sektöründesiniz ?
  5 yıldır dövme sektöründeyim.

  Peki 5 yıldır gözlemlediğiniz sektör içindeki degişikler neler ?
  Açıkçası ben diğer yoğunluğumdan dolayı sektörü çok fazla takip edemiyorum. Yurt dışındaki sanatçıları özellikle takip ediyorum. Sektör sürekli üzerine koyuyor kendini yeniliyor bir şeyler yapıyor. Ülkemizde 4.kez galiba, düzenlenen conventionlar ile sektörün kendi içinde çok değiştiğini geliştiğini gösteriyor. Sektörun geliştiğinin en güzel kanıtlarından birisi Türkiye’nin ilk ve tek dövme dergisinin
  olması. Tattoo Magazink gibi derginin raflarda Türkiye’deki dövme sanatı, dövmeciler hakkında insanlara bilgi sunan bir magazin dergisinin olması gerçektende sektöre önemli kazanç. Bunun haricinde çok fazla piyasaya yeni genç yeteneklerin dahil olduğunu ve çok başarılı olduklarını görüyorum. Her yeni soluğun yeni genç sanatçıların sektöre girmiş olması dolayısı ile sektöre yeni bakış açıları daha
  ilginç gelişmiş klasikleşmiş bakış açıları dışında bir şeyler kazandırmaları. Sektörün gelişmesi ilerlemesi için önemli bir değer olarak görüyorum.

  Peki dövme deyince aklınıza ne geliyor ?
  Ömür boyu taşıyacağı bir kıyafet seçimi geliyor.

  Bu yüzden özel mi olmalı?
  Kesinlikle. Bir anlam ifade etmiyorsa değer ömür boyu onunla barışık olmayacaksa böyle bir dövme zaten kesinlikle yaptırmaması
  gerekiyor. Müşterilerinde özellikle dövme isterken gözlerine bakıyorum. İstedikleri dövmede gerçekten kararlı, netse yardımcı oluyorum. Eğer bir kararsızlık ifadesi varsa o dövmeden vazgeçirmek ya da iptal etmek için elimden geleni yapıyorum.

  Keşke yapmasaydım dediğiniz bir dövme oldu mu ?
  Kendi isteğim kendi önerilerimle yaptığım dövmelerden pişman değilim ama müşterilerin istediği dövmelerde yani içime sinmesede müşterim çok kararlı olduğu için yapıp, yapmasaydım dediğim dövmelerim olmuştur.

  Dövme yaptırmak isteyenler nelere dikkat etmeli ?
  Kesinlikle ne istediğinden çok emin olmalılar ve bu konuda ne istediklerini çok iyi biliyor olmalılar. Geri dönüşü zahmetli masraflı çok sıkıntılı çünkü yapılan dövmelerden dolayı vücudunun bir parçasından kurtulmak isteyen bile var, kolunu kestirmek isteyen bile var. O nedenle kesinlikle ne istediğini bilmesi lazım.

 • Aralık 7, 2020

  Lena Diamanti

  Bize biraz kendinden bahseder misin? İlk dövmeni ne zaman yaptın?
  Merhaba, ismim Lena Diamanti, 29 yaşındayım. Resim yapmayı çok seviyorum özellikle canlı renkler kullanmayı. Dövme yapmak dışında evde yemek yapmak en sevdiğim şeylerden birisi. İlk dövme denemem 4 yıl önceydi, o anda hissettiğim şeyi unutamıyorum. O kadar gergin ve heyecanlıydım ki adeta kalbim yerinden çıkacak gibiydi!

  Dövme kültürüyle nasıl tanıştın? Bunu geliştirmek için ne yaptın?
  İşin gerçeği bu planladığım bir şey değildi. Hayatını değişterek bir kararı sponten olarak bir anda verebilmeyi çok ilginç buluyorum. Bir ilk okul arkadaşım beni dövme sanatçısı olmam için cesaretlendirmişti çünkü lisedeyken hep resim yapmaya ilgim vardı sürekli bir şeyler çizerdim. Kocam ve arkadaşım sayesinde bir anda dövme yapmaya karşı olan tutkumu keşfettim ve ertesi gün dövme maceram başladı.
  Bu kültürün gelişmesi için bence önemli olan şeyler bilinçli olmak özelliklede hijyen konusunda. İşin en başında insanların sağlığı geliyor.

  Ülkemizdeki dövme kültürü ve seviyesi hakkında neler söyleyebilirsin?
  Türkiye’de çok başarılı dövme sanatçıları var ve gelişmeye de devam ediyorlar. İzlemekten keyif aldığım ve yarattığı şeyleri takip ettiğim birçok kişi var.

  Dövme endüstrisinin gelişmesinde ki önemli etkenler nelerdir sizce?

  Daha öncede söylediğim gibi en önemli faktör hijyen. Kendi sağlığımızdan ve müşterilerin sağlığından kesinlikle emin olmalıyız ve onlara en iyi hizmeti sunmalıyız.

  Takip ettiğin dövme sanatçıları var mı?
  Takip ettiğim birçok sanatçı var ve disiplinlerine, yeteneklerine, sıkı çalışmalarına ve kendilerini geliştirmekteki kararlılıklarına hayranlık duyuyorum.

  İlk dövme yapmaya başladığınız günden bu yana gözünüze çarpan değişiklikler neler oldu?
  Dövme sanatı artık güzel sanatların bir dalı olarak günümüzde yer almaya başladı. Birkaç kelimeyle, limit gökyüzü…

  Unutamadığın bir dövme hikayen var mı?
  Aklımdan hiç çıkmayacak olan anım yakın bir arkadaşıma kolunu kaplamak için yaptığım tasarımla başladı. Küçükken çok kötü bir kaza sonucu neredeyse tüm vücudu üçüncü derece yanık olmuş. Dış görünüşünden rahatsız olduğu için sürekli sentetik deri giydiğini hatırlıyorum. Ben henüz dövme yapmaya başlamadan birçok dövme stüdyosuna gidip yara izlerini kapattırmak istemişti fakat herkes
  bunun mümkün olmadığını söylemişti. Ardından beraber bunu yapabileceğimizi düşündük ve saatlerce çalışma ve birçok seanstan sonra hayatını değiştiren sonuca ulaştık. Artık sentetik deri giymiyor ve çok mutlu. Bu benim için mükemmel bir deneyimdi özelliklede bu kişi çok sevdiğim bir arkadaşım olduğu için duygusal boyutu tarif edilemez.

  İlk dövmeni ne zaman yaptın?
  7 yıl önce yanlış hatırlamıyorsam. İlk dövmemi aileden birine yapmıştım çok zor bir deneyimdi!

  Dövme sektöründe gördüğünüz sorunlar nedir?
  Bence en büyük sorun güvensizlik ve kötü şekildeki rekabet. İnternette, kendilerini geliştirmek yerine Instagram beğenileri uğruna iyi
  sanatçıları geçmeye adamış birçok kişi var. En azından benim ülkemde sanatçılar arası birlik yerine kötü bir rekabet var.

  Hiç yapmayı reddettiğin bir dövme oldu mu?
  Hayır olmadı. Eğer istenilen projede şüphelerim olursa direk kabul etmiyorum.

  Özel olarak dövme yaptırmak istediğiniz isimler var mı?
  Evet! Randevum için dört gözle bekliyorum! Dmitriy Samohin’le kolumu kaplamaya başlayacağız çok heyecanlıyım!

  Dövme kelimesini duyduğunuzda aklınıza ilk ne geliyor?
  Dövme kelimesi benim için her şey. Kariyerimin en başından beri dövme için yaşayıp onunla nefes alıyorum. Bu sadece dövme değil, parçası olmaktan gurur duyduğum bir yaşam tarzı.

 • Aralık 7, 2020

  Nery Eagle – “Benim için en göze çarpan değişiklik kadınların endüstrideki yeri oldu”

  Bize biraz kendinden bahseder misin? İlk dövmeni ne zaman yaptın?
  Merhaba, ismim Nery, şuan da İspanya’da yaşıyorum orada dövme sanatçısı ve model olarak çalışıyorum. 18 yaşıma geldiğim gün, şehirde gördüğüm ilk dövme stüdyosuna koşarak gittim ve ilk dövmemi yaptırdım. Oldukça kötü bir dövme oldu çünkü dövme sanatçısı iyi yapıyor mu diye hiç araştırmadım sadece dövme yaptırmak istiyordum.

  Dövme kültürüyle nasıl tanıştın? Bunu geliştirmek için ne yaptın?
  İlk dövmemi yaptırdıktan birkaç gün sonra, kuzenime dövme yaptırmak için dövmeciye gittik. Orada geçirdiğimiz birkaç saat içinde gördüğüm dövme yapılış süreci ve sonrasında ortaya çıkan iş beni çok etkiledi ve kendime bunu öğrenmeliyim dedim. Ama çok
  karışık bir işti, dövme makinası, hijyen ve güvenlik gibi temel eğitim veren yerlerdeki kişilerin sanatla ya da dövmeyle hiç alakaları yoktu.
  Stajyer olarak dövme stüdyosunda çalışmak sadece oranın temizliğini yapıp bir sürü vaktimi boşa harcamam demekti. Yaşadığım yerde bir kız olarak dövme sanatçısı olarak çalışmak çok zor ve uygunsuz karşılanıyordu. Yeterince konuyla ilgili bilgi alabileceğim yer ve kaynakta yoktu, sadece bazı TV programları vardı. Ben de sürekli internetten forumları okuyup dövme sanatçılarına sorular sormaya başladım ve sentetik deri ya da portakal kabuğu üzerinde pratik yapmaya başladım. Artık sektörde çok hızlı bir büyüme mevcut, öyleki dövme mesleği moda haline geldi.

  Dövme sektöründe gördüğünüz sorunlar nedir?
  Bence en büyük sorun güvensizlik ve kötü şekildeki rekabet. İnternette, kendilerini geliştirmek yerine instagram beğenileri uğruna iyi sanatçıları geçmeye adamış birçok kişi var. En azından benim ülkemde sanatçılar arası birlik yerine kötü bir rekabet var.

  Yaşadığın ülkedeki dövme kültürü ve seviyesi hakkında neler söyleyebilirsin?
  Bence şuan en iyi zamanında. Çok yüksek seviyede birçok gerçek sanatçı var, çok güzel seminerler yapılıyor, kaliteli fuarlar oluyor ve bunu desteklemek için iyi dergiler var. Dövme sanatçıları sadece dövme yapmıyor heykel, resim, fotoğraf sanatlarıylada ilgileniyor. Bu dövmeciler için bir artı böylelikle insan derisi üzerinde çalışırken de yeni ilham kaynakları oluyor. Ve sanatçılar kendi kimliklerini bulma arayışında özgün stillerini çalışıyorlar bu da her bir müşterinin eşsiz sanat eserlerini vücutlarında taşıma olanağı sağlıyor.

  Dövme endüstrisinin gelişmesinde ki önemli etkenler nelerdir sizce?
  Sanatsal nitelik ve meslektaşların birlikteliği kesinlikle.

  Takip ettiğin dövme sanatçıları var mı?
  Tabii ki birçok sanatçıyı takip ediyorum, gelişmemi sağlıyorlar. Miryam Lumpini, Hannah Flowers, Antonina Troshina ve Javi Tome favori sanatçılarımdan bazıları.

  Dövmelerini kimler yaptı? Özel olarak dövme yaptırmak istediğiniz isimler var mı?
  Birçok sanatçıdan oluşan dövmelerim var ama Javi Tome ve Fede Almanzor’un yaptığı dövmeleri tercih ediyorum. Ayrıca Ryan Ashley’den Güzel bir şey taşımak çok isterim.

  Dövme kelimesini duyduğunuzda aklınıza ilk ne geliyor?
  Renk paleti! Renklere karşı tutkum var özelliklede altın ve turkuaza

 • Aralık 7, 2020

  Adem ŞENTÜRK “İlham alabileceğim bütün dövme sanatçılarının ensesindeyim”

  Bize biraz kendinden bahseder misin?
  Aslında kendimden bahsedecek fazla bir şeyim yok çoğu dövmeci gibi dövmeyle yatıp dövmeyle kalkan biriyim. Uzun yıllardır İngiltere’de bu mesleği sürdürüyorum. Şans eseri Londra’nın en prestijli stüdyosunda çalıştım ve Amy Winehouse, Rihanna, Carey Mulligan gibi birçok sanatçıya ve birçok futbolcuya dövme yaparak biraz isim yapmayı başardım. En son Game of Thrones’daki Natalie Emanuel’e ve eski futbolcu John Carew’e dövme yaptım.
  2 yıl önce hayalimde yıllardır kurduğum ve İngiltere’de ilk olan on altı kişilik bir ekiple gazetelerin “Tattoo Theme Cafe Bar” diye adlandırdığı Fat Fugu Collective’i açtım. Bu arada her fırsatta mesleğimi kullanıp dünyanın değişik ülkelerine gidip dövme showlarında veya misafir sanatçı olarak diğer stüdyolarda çalışmakla geçiyor zamanım.

  Dövme kültürü ile nasıl tanıştın? İlk dövmeni ne zaman yaptın?
  Ailemin yönlendirmesiyle çok erken yaşta kendimi dövme kültürünün içinde buldum. Babam eskilerden ve hatta geçici dövmeyi de Türkiye’de set olarak bütün ülkeyi dolaşıp pazarlayan biri, ben de 11-12 yaşlarında yaz sezonunda kına dövme yaparak bu iş için hazırlanmışım haberim bile olmadan. İlk dövmemi de 12 yaşında kendi elime yaptım. Başka bir iş yapmayı düşünecek fırsatım olmadan
  genç yaşta hayat beni bu işe yönlendirdi, belki görmüşsünüzdür sosyal medyamda 15 yaşlarında daha bıyıklarımın terlemediği dövme yaparken çekilmiş fotoğraflarım var.

  Bize sektör ile ilgili sorunlardan bahseder misiniz?
  Sorunlar çok, ama bana göre en önemli sıkıntı Türkiye’nin dövme kültüründe çok yeni olması ve bu konuya çok cahilce bakması bu da dövme sanatçıları için biraz sıkıntı yaratıyor. Diğer bir sorun türk dövmecilerimizin yurt dışına çıkıp seminerlere ve conventionlarda kendilerini geliştirecek ortamlara girememesi.

  Ülkemizdeki dövme kültürü seviyesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
  Dövme yaptırıyoruz ama dövme kültürümüz olduğunu düşünmüyorum. Dövme endüstrisinin gelişiminde hangi faktörler daha önemli?
  En önemli konu bence Türk dövmecilerimizin eğitimi. Ben hala egosu çok büyük dövmecilerle karşılaşıyorum, bu da dövmeciler arasında bir bağlantı problemi yaratıyor ve müşteri çalma olayı bu yüzden sanırım hala oluyordur. Ben rekabetin para kazanmak için değil de sanatsal olarak rekabet olmasından yanayım eğer bunu yapabilirsek sanırım Türkiye’de dövme sanatında bir üst seviyeye geçebiliriz.

  Ne zaman yurt dışına çıktınız? İlk neler yaşadınız?
  Aşağı yukarı on iki sene oldu. İlk sene baya bir zorluk çektim açıkcası, ilk geldiğimde hijyen hakkında hiçbir şey bilmediğimi farkettim ve dövmelerimin Türkiyede’yken iyi olduğunu düşünürdümvv ama o konuda da ne kadar yanlış düşündüğümü ve daha çok geliştirmem gerektiğini anladım ki bunu görmem gerekiyormuş, bir de burada yetersiz dövmeciysen iş bulmakta çok zor onu da yaşadım 3-4 ay boştaydım. Duyar gibiyim niye evlere gitmedin diye sorduğunuzu, burada evlerde dövme yapmak gibi bir şey söz konusu değil yasak yakalanırsan direk sınır dışı ediyorlar. Eğer İngiliz isen para cezasından hapis cezasına kadar gidiyor ki çok duydum yakalanan, lisanssız dövmeci isen dövme malzemesi bile alamıyorsun, baya katı kurallar. Sağlıkçı rutin kontrol için geldiğinde tırnağın biraz uzun olsun, uyarı mektubu gönderiyorlar. Ama bunları yaşamak tabii ki bana çok şey kattı.

  Yurt dışında dövme sanatçısı olmak ve Türkiye’de dövme sanatçısı olmak arasındaki farklar nelerdir?
  Avrupa’daki dövme kültürü tabii ki Türkiye’ye göre biraz daha gelişmiş, bir müşteri dükkana girip randevu isterken, bana şu koluma dövme yaptırmak istiyorum diyor ve gerisini bana bırakıyor. Mesala dizayn, boyut, renk hiçbir şeye karışmıyor çünkü adam araştırmış bakmış benim işlerime güven meselesi, ama Türkiye’de bir isim yazdırmak için saatlerce font seçemeyenlerle karşılaşmıştım.
  Yok bunun noktası büyük yok büyük harfi güzel değil sıkıntısı vardı. Umarım degişmiştir çünkü Türkiye’de çalışmayalı uzun süre oldu.

Tasarım – 1. Sayıda
@tattoomagazink
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Open chat