100
Please setup your menu

CARLOS FABRA

‘‘Çalışmalarınız ünlü oldukça, dövme kültürü gelişmiş dövmelerinizi taşımak isteyen insanlar da carlosfabra_cosafina insanlar olacaktır.’’’

 

 

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba. Ben Barselona’daki bir kasaba olan Polinya’da yaşıyorum, 31 yaşındayım. Sürekli bir şeyler çizdim. Küçükken çizgi roman ve fanzin yaptım. Ergenlikte illüstrasyon okudum, reklam şirketleri ve yayıncılar için çalıştım. Dövmeleri hep sevmişimdir. İlk dövmemi 15 yaşındayken yaptırdım ve 20 yaşında dövme yapmaya başladım. İlk yıllar çok zordu ve dövmeleri grafik tasarım çalışmaları ile birleştirdim. 26 yaşında kendi dövme stüdyomu açtım. Stüdyomun ismi; ‘‘CosaFina Dövme.’’O zamandan beri diğer sanatçılarla birlikte çalışıyorum ve uluslararası toplantılara katılıyor ve diğer meslektaşlarımın stüdyolarını seyahat ediyorum.

Sektörde ilk başladığınız günden bugüne göz alıcı olan değişiklikler neler?

11 yıllık meslek hayatım süresince dövme dünyasının çok ilerlediğini gözlemledim. Bir yandan sosyal ağlar, sanatçıların birbirlerinin çalışmalarını görebilmesi ve böylece tasarımları sürekli yenileyip geliştirebilmesi için çok yardımcı oluyor. Öte yandan bugün, kaliteli malzemeler almak ve iyi koşullarda çalışmaya başlamak daha kolay. Eğer iyi bir sanatçı iseniz ve sıkı çalışmak istiyorsanız, daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir dövme sanatçısı olabilirsiniz. Ancak aynı zamanda önemli olan etken her insanın ne kadar yaratıcı ve sanatsal bi yapıda olduğudur. İlerlemek istemezseniz, koşulların sizin için uygun olup olmadığı önemli değildir. Bu nedenle asla ilerleyemezsiniz.

 

carlosfabra_cosafina