DÖVME HABERLERİ

Dövme sektöründeki olumlu olumsuz tüm gelişmeleri takip edebilir, haber niteliği taşıyan tüm olayları bizimle paylaşabilirsiniz. Yeni çıkan ürünler ve üç aylık convention programını da her sayımızda buradan takip edebilirsiniz. Güzel haberler vermek dileğiyle İyi seyirler...

haber7

SEVGİ İZİ - Alzeimer gibi unutkanlık hastalığı yaşayanlar için.

SEVDİĞİNİZ SEVGİ İZİ İLE ARTIK DAHA GÜVENDE
Zihinsel engelli olan, Alzheimer veya benzeri rahatsızlıkları bulunan yakınlarımızın bir gün aniden gözümüzün önünden kaybolacağı korkusunu hep yaşarız. Bu sadece Türkiye’de değil tüm dünyada önemli bir sorun. Asıl önemli olan ise bu tür rahatsızlığı bulunan yakınımızın kendini ifade edemeyecek olması. Kaybolduğunda nereye gideceğini, ne yapacağını bilemeyecek olması. Böyle bir durumda ailenin yaşadığı ızdırabın ne kadar büyük olduğunu düşünebiliyor musunuz? Ağzı var, dili yok, melek gibi bu insanlar son derece savunmasız, her türlü tehlikeye açık ve siz hiçbir şey yapamıyorsunuz.

NASIL BULUNACAK?
Kayıp kişiyle bir şekilde karşılaşan vatandaşlar, o kişinin kolundaki Sevgi İzi’ni görünce önce polise, jandarmaya ya da en yakındaki ilgili birime başvuracak. Ardından sitemiz devreye girecek. Koldaki o rakamı taşıyan kişinin kim olduğu, tüm iletişim bilgileri ilgili birime verilecek ve kişinin bir an önce ailesine kavuşması sağlanacak.

BİLGİLER SAKLI KALACAK!
Burada önemle belirtmek istediğimiz bir konu şu; koluna Sevgi İzi uygulanan kişiyle ilgili herhangi bir bilgi, fotoğraf ya da iletişim bilgileri sitemizde kesinlikle yayınlanmayacak. Bilgiler tamamen gizli kalacak ve sadece kişi bulunduğunda bu bilgiler devlet yetkililerine verilecek.

haber1

POLİS ve POLİS ADAYLARINA ARTIK DÖVME SERBEST!

Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’ne göre, görünmeyen dövme, polisliğe engel olmaktan çıkarıldı.

Polis olmak isteyen birçok adayın bugünlerde bizlere sıkça sordukları sorulardan bir tanesi de dövmenin polis olmaya engel olup olmadığı sorusudur. Genel olarak küçük yaşlarda bir hevesle yapılan dövmeler bilinçsizlik yüzünden de özellikle kalıcı dövme yaptırılmasıyla sonuçlanmıştır. Polis adayları genel olarak kollarında dövme olduğunu boyutlarının küçük olduğu bunun engel olup olmadığını bizlere sormaktadırlar. Biz de bu konuya bir yazı ile cevap verelim dedik, çünkü sürekli olarak dövme konusuyla ilgili sorular gelmeye devam ediyor.

Yazlık üniforma giyildiğinde vücudun açık bölgelerinde kalan her türlü dövme ve benzeri kalıcı uygulamalar polisliğe engeldir. Görünmeyen dövmeler engel değildir.
Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’ne göre, görünmeyen dövme, polisliğe engel olmaktan çıkarıldı.

https://www.polisakademy.com/dovme-yaptirmakartik-polislige-engel-degil.html

haber2

MYANMAR’DA KORKUNÇ GELENEK!

Barbarca bir gelenek! Genç kızlar kraldan korunmak için kendilerini çirkinleştirdi.

Çocuklar genç kızlığa adım attığında yüzlerine dövme yapıp kulaklarına devasa aksesuar takıyorlardı. İlk bakışta bu ruhani bir ritüel gibi algılansa da işin aslı çok farklı. Efsaneye göre kral güzel kadınları karıçıp kendine cariye yapıyordu. Kraldan korkan kadınlar, yüzlerine dövme yaparak kendilerini çirkinleştirip kraldan korunmaya başladılar. Sonraki yıllarda gelenekselleşen bu savunma şekli 1960’lara kadar devam etti. Ancak yaşlı kadınlar hala yüzlerinde bu dövmeleri taşıyor. Çeşitli desenlerde olan bu dövmelerin Hristiyan topluluğu için köklü bir kültürel önemi var. Fotoğrafçı Teh Han Lin, Myanmar gezisinde bu kadınları fotoğrafladı.

http://www.mynet.com Haber bölümü.

haber3

KEDİSİNİ UYUTUP DÖVME YAPTI!

Rusya’da bir dövme tutkunu tüysüz kedi olarak bilinen ‘Sphynx’cinsi kedisini ilaçla uyuşturarak derisini dövmelerle kaplaması, hayvan hakları savunucularını ve tüm hayvanseverleri ayaklandırdı.

“Tabii ki bunu ona yaparken üzülüyorum. Sonuçta bunu kendisi istemiyor. Farklı tipte bir cildi olduğundan, dövmeleri de farklı bir şekilde uyguluyoruz. Umarım bu onun canını çok acıtmıyordur. Daha önce de ona dövme yaptım, sonrasında sıkıntı yaşamadı.” diyor kedinin sahibi.

Ama hayvanseverler onunla aynı görüşte değil. “Sphynx cinsi tüysüz kedilerin cildi diğer kedilerden daha hassas ve derilerindeki en küçük yaralanma bile onlara büyük bir acı ve rahatsızlık veriyor. Üstelik anesteziye karşı hassas olduklarından, anestezi sonrası %50 ölüm riskleri var. Tüm bu sebeplerden, bu durum hayvan istismarıdır.” diyor hayvan hakları savunucusu Elizabeth.

http://www.patiliyo.com

haber4

İNSANLAR NEDEN NOKTALI VİRGÜL DÖVMESİ YAPTIRIYOR?

Bir cümlenin bitebileceği ama devam ettirildiği anda kullanılan noktalı virgül işareti, son yıllarda, ruh hastalıklarına yakalanan bazı insanlarca, kişinin intihar etmeyi düşünüp sonra zorluklarla başettiği anı simgelemek amacıyla kullanılıyor.

‘Noktalı Virgül Projesi’ kar amacı gütmeyen bir topluluğun, intihar, davranış bozukluğu, kendine zarar verme gibi durumlara farkındalığın artması için kendilerine “noktalı virgülü” sembol olarak seçmesiyle 2013’te başlatılmış olan bir proje.
Topluluğun amacı bu tür durumların insanların utanacakları psikolojik davranışlar olmaktan çıkması. Dünya çapında hızla yayılan bu akım dahilinde ‘yaşamın devamlılığını” simgeleyen noktalı virgülün sembol olarak seçilmesinin nedeni ise oldukça etkileyici. Noktalı virgül çoğunlukla bir yazarın cümleyi isterse bitirebileceği yerde kullanılıyor. İnsanların da yaşadıklarından sonra bu noktaya gelebildiği durumlarda, bu simge, mücadele etmenin gerekliliğini ve yaşamın devamlılığını simgeliyor. Noktalı virgül çılgınlığı binlerce kişi tarafından sosyal medyada benimsenmiş durumda ve vücutlarına noktalı virgül dövmesi yaptıranların sayısı da gittikçe artıyor.

haber5

DÖVMELİ DOMUZLAR 100 BİN STERLİNE GİDİYOR.

PEKİN - Belçikalı çağdaş sanatçı Wim Delvoye, 1992 yılında domuzların derilerine dövme yapmaya başladığında, önündekiler ölmüş domuzlardı. Sonra işi büyüttü Delvoye, 1997’den beri sakinleştirdiği canlı domuzları tıraşlayıp yapıyor dövmelerini. Delvoye, domuzlarını hayvan hakları açısından başının pek ağrımayacağı Pekin’de kiraladığı bir çiftlikte besliyor.

Dileyen sanat alıcıları, ‘Sanat Çiftliği’adlı mekandan tıraşlanmış, dövmelenmiş ve sanat eserine dönüştürülmüş canlı domuzlardan birini alabiliyor. Kimi alıcılar domuzların derilerini, hayvan ömrünü tamamlayıp yaşlılıktan öldükten sonra kullanmak isterken, kimisi satın aldığı domuzun öldürülüp, derisinin gerilip çerçevelenmesini istiyor. Delvoye ayrıca bazı domuzlarını içini doldurtarak sergiliyor. Geçen eylülde, üzerinde Disney tasarımları ve Louis Vuitton logosu olan sekiz domuzunu Şanghay Çağdaş Sanatlar Fuarı’nda sergilemek istemiş ancak organizatörler bunu etkinlikten çıkarmıştı. Dövmeli domuzlar 100 bin sterline gidiyor.

http:// www.radikal.com.tr

haber6

SIRTINI, 150 BİN EUROYA SATAN ADAMIN ÖYKÜSÜ

Tim Steiner 10 yıldır sırtında, ünlü bir ressam tarafından yapılan ve Alman sanat koleksiyoncusuna 150 bin euroya satılan bir dövme taşıyor. Steiner öldüğünde, sırt derisi yüzülerek çerçevelenecek.

“Sırtım tuval ve ben geçici çerçeveyim!”

Tim Steiner’ın sırtında, ünlü bir ressam tarafından yapılan ve Alman sanat koleksiyoncusuna, 150 bin euroya satılan bir dövme var. Steiner öldüğünde, sırt derisi yüzülerek çerçevelenecek. Eskiden dövme salonu işleten 40 yaşındaki İsviçre vatandaşı Steiner’ın öyküsü, 10 yıl önce kız arkadaşının, domuzların üzerine yaptığı dövmelerle adını duyuran Belçikalı ressam Wim Delvoye ile tanışmasıyla başlamış. Delvoye, Steiner’in sevgilisine, sırtını tuval olarak kullanacak birini aradığını söylemiş ve bunu kabul edecek birini tanıyıp tanımadığını sormuş.

Steiner, “Sevgilim beni aradı ve hemen ‘evet’dedim. Derim şimdi sanat koleksiyoncusu Rik Reinking’a ait. Sırtım tuval ve ben geçici çerçeveyim.” diyor.

Steiner, kendisini eleştirenlere; ‘‘İğrençlik göreceli bir kavram. Japon dövme tarihinde bu birçok kez yapılmış bir şey. Bazıları çok beğeniyor, bazıları da bunun insan haklarına aykırı olduğunu söylüyor. Buna kölelik ya da fahişelik diyenler bile var. Bence hiç fena bir fikir değil!” diye yanıt veriyor. Sözleşme uyarınca, Steiner yılda en az üç kez, dövmesini bir sanat galerisinde sergilemek zorunda. Tim Steiner, dövmesini ilk kez, daha tamamlanmamış haliyle Haziran 2006’da Zürih’te sergilemiş. Dövmenin 10. yılı olan geçen yıl ise Tazmanya’daki Mona Galerisi’nde tüm sene boyunca haftada altı gün, günde beş saat (Toplam 1500 saat) üstsüz oturmuş. Dövmesini sergilerken hiç kıpırdamadan ve kimseyle konuşmadan oturan Steiner, “Benim heykel olduğumu sanıyordu. Canlı olduğumu öğrenince şaşırıyorlardı.” diyor. Steiner, ‘TIM’adlı dövmesini Danimarka ve İsviçre’de de sergileyecek.

SPONSORLARIMIZ

Hepsini seviyoruz