100
Please setup your menu
Tasarım – 1. Sayıda
@tattoomagazink
Aralık 7, 2020

Tayfun Koçyiğit

Bize biraz kendinizden bahseder mısınız ?
İsmim Tayfun 29 yaşındayım. Yeditepe Üniversitesi’nde Endüstri Ürünleri Tasarımı okuyorum. Dövmeyle çok uzun bir geçmişim yok 3 senedir dövme yapmaya çalışıyorum. Profesyonel anlamda da 1.5 senedir dövme yapıyorum. Murat Özkan ile başladım asistan olarak. Şimdi Murat Ay ile beraber yeni stüdyomuzda bende yeni bir dövme sanatçısı olarak çalışmaya basladım. Üniversite hala devam ediyor.

İlk dövme ile karşılaştığın hangi gündü ilk dövmeni ne zaman yaptırdın ?
İlk dövmemi ben Murat Ay’a yaptırdım. Kolumdaki direseklerimdeki kuru kafalar. Biri kızgın birı mutlu. Sanırım 10 sene önceydi. O zaman caddede çalışıyordu Murat Ay Kadıköy İnç diye bir stüdyoda çalışıyordu. Gitmiştim tanışmıştım, o zaman birde grubu vardı, müzik grubu vardı. Onunla tanıştıktan sonra dövmemi yaptırdım ve çıktım. Ondan bir sene sonra bacağıma dövme yaptırdım ve 4-5 sene boyunca dövmeyle alakalı hiç bir şey yapmadım. Çalışıyordum işler kovalıyordum. Sonra üniversiteye başladıktan sonra yapabileceğim bir iş olarak
düşündüm. Böyle girdim saunda da güzel gidiyor her şey.

Takip ettigin Türk yada yabancı sanatçılar kimler ?
Türk olarak aslında hemen hemen İstanbul’daki çoğu dövmeciyi takip ediyorum. Tutku olsun Murat Ay Özkan, Anılcan Engülen Ozan Soyulmaz Antalya’dan. Ankara’dan Tuğçe Türksoy. Yabancı olarak tak diye aklıma gelecek birini söyleyemiyorum su an. Ama sürekli takip ettiğim sanatçılar var.

Peki dövme denilince aklına gelen ilk şey nedir ?
Ben dövmeye sticker olarak bakıyorum. Vücut stickerı. O yüzden realistim dövmem yok. Çünkü realistik biraz fotoğrafa kayıyor. İnanılmaz saygı duyuyorum tabı hepsi üstat İnanılmaz sabır ve emek gerektiriyor. Ama benim için sticker modunda olduğu için daha çok hayal gücü ile oluşturulmuş şeyler daha çok hoşuma gidiyor. o yüzden zaten Murat Ay ile tanışma sebebim buydu. New School yapıyordu. Güzel ve kaliteli tarz. Keza Neo Traditional’da öyle.

Peki ilerleyen zamanlarda dövmeyle alakalı bir projeniz var mı ?
Var, dövmeyle ilgili projemiz, yurt dışına gitmek, Türkiye’deki kalitemizi kanıtladıktan sonra yurt dışında ödül almak.

Dövme sanatına yeni başlayacaklar için ne önerirsin ?
Dövme sanatına yeni başlayacaklar için öncelikle dövmeciler dışında çoğu insandan bilgi almamaya çalışsınlar. Çünkü dövme yapmayı bilmeyen insan dövmeyle alakalı fikirlere sahiptir ama ne kadarı doğrudur tartışılır. O yüzden dövme yapan insanlarla konuşup ona Göre yönlendirmesi lazım kendini. Asistanlık sürecinden de geçmesi gerekir diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir