100
Please setup your menu
Tasarım – 1. Sayıda
@tattoomagazink
Aralık 7, 2020

Nery Eagle – “Benim için en göze çarpan değişiklik kadınların endüstrideki yeri oldu”

Bize biraz kendinden bahseder misin? İlk dövmeni ne zaman yaptın?
Merhaba, ismim Nery, şuan da İspanya’da yaşıyorum orada dövme sanatçısı ve model olarak çalışıyorum. 18 yaşıma geldiğim gün, şehirde gördüğüm ilk dövme stüdyosuna koşarak gittim ve ilk dövmemi yaptırdım. Oldukça kötü bir dövme oldu çünkü dövme sanatçısı iyi yapıyor mu diye hiç araştırmadım sadece dövme yaptırmak istiyordum.

Dövme kültürüyle nasıl tanıştın? Bunu geliştirmek için ne yaptın?
İlk dövmemi yaptırdıktan birkaç gün sonra, kuzenime dövme yaptırmak için dövmeciye gittik. Orada geçirdiğimiz birkaç saat içinde gördüğüm dövme yapılış süreci ve sonrasında ortaya çıkan iş beni çok etkiledi ve kendime bunu öğrenmeliyim dedim. Ama çok
karışık bir işti, dövme makinası, hijyen ve güvenlik gibi temel eğitim veren yerlerdeki kişilerin sanatla ya da dövmeyle hiç alakaları yoktu.
Stajyer olarak dövme stüdyosunda çalışmak sadece oranın temizliğini yapıp bir sürü vaktimi boşa harcamam demekti. Yaşadığım yerde bir kız olarak dövme sanatçısı olarak çalışmak çok zor ve uygunsuz karşılanıyordu. Yeterince konuyla ilgili bilgi alabileceğim yer ve kaynakta yoktu, sadece bazı TV programları vardı. Ben de sürekli internetten forumları okuyup dövme sanatçılarına sorular sormaya başladım ve sentetik deri ya da portakal kabuğu üzerinde pratik yapmaya başladım. Artık sektörde çok hızlı bir büyüme mevcut, öyleki dövme mesleği moda haline geldi.

Dövme sektöründe gördüğünüz sorunlar nedir?
Bence en büyük sorun güvensizlik ve kötü şekildeki rekabet. İnternette, kendilerini geliştirmek yerine instagram beğenileri uğruna iyi sanatçıları geçmeye adamış birçok kişi var. En azından benim ülkemde sanatçılar arası birlik yerine kötü bir rekabet var.

Yaşadığın ülkedeki dövme kültürü ve seviyesi hakkında neler söyleyebilirsin?
Bence şuan en iyi zamanında. Çok yüksek seviyede birçok gerçek sanatçı var, çok güzel seminerler yapılıyor, kaliteli fuarlar oluyor ve bunu desteklemek için iyi dergiler var. Dövme sanatçıları sadece dövme yapmıyor heykel, resim, fotoğraf sanatlarıylada ilgileniyor. Bu dövmeciler için bir artı böylelikle insan derisi üzerinde çalışırken de yeni ilham kaynakları oluyor. Ve sanatçılar kendi kimliklerini bulma arayışında özgün stillerini çalışıyorlar bu da her bir müşterinin eşsiz sanat eserlerini vücutlarında taşıma olanağı sağlıyor.

Dövme endüstrisinin gelişmesinde ki önemli etkenler nelerdir sizce?
Sanatsal nitelik ve meslektaşların birlikteliği kesinlikle.

Takip ettiğin dövme sanatçıları var mı?
Tabii ki birçok sanatçıyı takip ediyorum, gelişmemi sağlıyorlar. Miryam Lumpini, Hannah Flowers, Antonina Troshina ve Javi Tome favori sanatçılarımdan bazıları.

Dövmelerini kimler yaptı? Özel olarak dövme yaptırmak istediğiniz isimler var mı?
Birçok sanatçıdan oluşan dövmelerim var ama Javi Tome ve Fede Almanzor’un yaptığı dövmeleri tercih ediyorum. Ayrıca Ryan Ashley’den Güzel bir şey taşımak çok isterim.

Dövme kelimesini duyduğunuzda aklınıza ilk ne geliyor?
Renk paleti! Renklere karşı tutkum var özelliklede altın ve turkuaza

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir