100
Please setup your menu
Tasarım – 1. Sayıda
@tattoomagazink
Aralık 7, 2020

AYDIN NURULLAH

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
İsmim Nurullah Aydın, 42 yaşındayım. Artvin Yusufeli doğumluyum. 20 yıldır resim öğretmenliği yapıyorum. Sınıf öğretmeni olarak göreve başladım. 14 yıldır da İzmir Güzel Sanatlar Lisesi’nde resim öğretmenliği yapmaktayım. Her sene resim sergilerine katılıp yurt dışı ve yurt dışı fuarlarına katılıp resimlerimi sergilemekteyim. Sürekli resim yapıyorum. Onun haricinde dışarıda mevcut atölyemde ögrencilerime yönelik üniversite ve liselere yönelik akademik çalışmalar yapıyorum. Bunun haricinde de boşluklarda dövme çalışmalarını sürdürüyorum.

Dövme ile ne zaman tanıştınız? İlk dövmenizi ne zaman yaptınız?
Dövme ile tanışmam aynı okulda görev yaptığım bir arkadaşım sayesinde oldu. O sürekli dövme yapıyordu bende onu ara ara sürekli izliyordum ama çok fazla bir ilgim yoktu. En son onun ısrarları üzerine biraz malzeme alıp YouTube’dan öğrendiğim kadarıyla bir şeyler yapmaya çalıştım. İlk dövmemi eşimin bir arkadaşının koluna canım annem yazarak başladım. Daha sonra çevreden öğrencilerimden bulduğum kişilere dövmeler yapmaya başladım. Sonra bu işten gerçekten haz aldığımı farkettim. Haz alıncada bu sefer yoğunlaşmaya başladım.

Peki ne zamandır dövme sektöründesiniz ?
5 yıldır dövme sektöründeyim.

Peki 5 yıldır gözlemlediğiniz sektör içindeki degişikler neler ?
Açıkçası ben diğer yoğunluğumdan dolayı sektörü çok fazla takip edemiyorum. Yurt dışındaki sanatçıları özellikle takip ediyorum. Sektör sürekli üzerine koyuyor kendini yeniliyor bir şeyler yapıyor. Ülkemizde 4.kez galiba, düzenlenen conventionlar ile sektörün kendi içinde çok değiştiğini geliştiğini gösteriyor. Sektörun geliştiğinin en güzel kanıtlarından birisi Türkiye’nin ilk ve tek dövme dergisinin
olması. Tattoo Magazink gibi derginin raflarda Türkiye’deki dövme sanatı, dövmeciler hakkında insanlara bilgi sunan bir magazin dergisinin olması gerçektende sektöre önemli kazanç. Bunun haricinde çok fazla piyasaya yeni genç yeteneklerin dahil olduğunu ve çok başarılı olduklarını görüyorum. Her yeni soluğun yeni genç sanatçıların sektöre girmiş olması dolayısı ile sektöre yeni bakış açıları daha
ilginç gelişmiş klasikleşmiş bakış açıları dışında bir şeyler kazandırmaları. Sektörün gelişmesi ilerlemesi için önemli bir değer olarak görüyorum.

Peki dövme deyince aklınıza ne geliyor ?
Ömür boyu taşıyacağı bir kıyafet seçimi geliyor.

Bu yüzden özel mi olmalı?
Kesinlikle. Bir anlam ifade etmiyorsa değer ömür boyu onunla barışık olmayacaksa böyle bir dövme zaten kesinlikle yaptırmaması
gerekiyor. Müşterilerinde özellikle dövme isterken gözlerine bakıyorum. İstedikleri dövmede gerçekten kararlı, netse yardımcı oluyorum. Eğer bir kararsızlık ifadesi varsa o dövmeden vazgeçirmek ya da iptal etmek için elimden geleni yapıyorum.

Keşke yapmasaydım dediğiniz bir dövme oldu mu ?
Kendi isteğim kendi önerilerimle yaptığım dövmelerden pişman değilim ama müşterilerin istediği dövmelerde yani içime sinmesede müşterim çok kararlı olduğu için yapıp, yapmasaydım dediğim dövmelerim olmuştur.

Dövme yaptırmak isteyenler nelere dikkat etmeli ?
Kesinlikle ne istediğinden çok emin olmalılar ve bu konuda ne istediklerini çok iyi biliyor olmalılar. Geri dönüşü zahmetli masraflı çok sıkıntılı çünkü yapılan dövmelerden dolayı vücudunun bir parçasından kurtulmak isteyen bile var, kolunu kestirmek isteyen bile var. O nedenle kesinlikle ne istediğini bilmesi lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir