100
Please setup your menu
Tasarım – 1. Sayıda
@tattoomagazink
Aralık 7, 2020

Fabian Bautz

Bize biraz kendinden bahseder misin? İlk dövmeni ne zaman yaptın?
Merhaba, ismim Fabian, Almanya’da yaklaşık bir buçuk yıldır Marco’yla beraber çalışıyorum. Dövme yapmaya yaklaşık 6 yıl önce Güney Amerika Ekvator’da başladım.

Dövmeyle nasıl tanıştın?
Ekvator’dayken bir arkadaşım el yapımı bir dövme makinesi verdi ve denemek isteyip istemediğimi sordu, ilk defa denediğim de çok güzel ve ilham verici bir deneyimdi ben de öğrenmek istedim. O zaman sadece bir tane dövmem vardı.

İlk dövmenizi ne zaman yaptınız?
Yanlış hatırlamıyorsam ilk denememi 2009 yılında yaptım.

Unutamadığın bir dövme hikayen var mı?
Şu zamana kadar çok farklı yerlerde dövme yaptım, spontene yaptığım dövmeler de çok oldu seyahet ederken, bir arkadaşımı ziyarete gittiğim de bazen evin mutfağında. Spesifik olarak çok enteresan bir hikayem yok çünkü bence hepsi çok ilginç. Dövme
yaparken yeni insanlarla tanışmak her zaman çok keyifli.

İlk dövme yapmaya başladığınız günden bu yana gözünüze çarpan değişiklikler neler oldu?
Sadece 5 yıldır profesyonel olarak dövme ypıyorum ve bu 5 yıl içinde ciddi değişiklikler gözlemledim. Kullandığımız makineler çok gelişti, daha çok ve çeşitli malzemeler var artık. Dövme endüstirisi çok büyüdü yeni markalar çıkıyor ve gitgide rekabet artıyor ve yeni stiller çıkıyor.

Ülkemizde dövme kültürü sence hangi seviyede?
Burada Convention da gördüğüm kadarıyla bir hayli gelişmiş seviyede. Dövmecilerin tutkuyla severek çalıştığını görüyorum ve daha da iyi olmak için uğraşıyorlar. Açıkcası beklediğimden çok çok iyi bunu görmek beni çok mutlu etti.

Dövme yapmaya başlayacak kişilere verecek tavsiyen var mı ?
Bence en önemli şey yetenek ve sanatla ilgili olmak bu iş için tutkulu olmak. Her zaman daha da iyi olabileceğini hatırlamanız lazım bunun içinde her gün çalışmanız lazım. Sadece para kazanmak için bu işi yapmak yanlış ve kötü sonuç doğuracak bir şey. Sanatla iç içe olmalısınız ve kendinizi geliştirmelisiniz.

Dövmelerini kimler yaptı? Özel olarak dövme yaptırmak istediğiniz isimler var mı?
Sağ kolum daha bitmedi fakat bana dövme yapmayı öğreten ustam tarafından yapıldı Percy Leon Coz kendisi Perulu. Ekvator’da beraber çalıştık stüdyomuz vardı hala açık ama ben artık orada çalışmıyorum. Diğer kolumdakiler ise Marco’ya ait.

Sence en zor müşteriler hangisi?
Henüz hiç dövme yaptımamış olanlar ve çok aşırı küçük dövme isteyenler. Biri gelip kolunu kaplatmak istediğinde yaratıcı olabiliyorum ama küçük bir tasarımla geldiklerinde onu değiştirmek ya da daha iyisini yapmaya karar vermek karışık ve zorlayıcı oluyor.

Hiç yapmaktan keyif almadığın bir dövme oldu mu?
Evet tabii ki, bazen benim fikrimi önemsemiyorlar daha güzel olması için bir şeyler sunuyorum fakat kendi fikrine takılmış oluyorlar ve anlaşmak zor oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir