100
Please setup your menu
Tasarım – 1. Sayıda
@tattoomagazink
Aralık 7, 2020

Lena Diamanti

Bize biraz kendinden bahseder misin? İlk dövmeni ne zaman yaptın?
Merhaba, ismim Lena Diamanti, 29 yaşındayım. Resim yapmayı çok seviyorum özellikle canlı renkler kullanmayı. Dövme yapmak dışında evde yemek yapmak en sevdiğim şeylerden birisi. İlk dövme denemem 4 yıl önceydi, o anda hissettiğim şeyi unutamıyorum. O kadar gergin ve heyecanlıydım ki adeta kalbim yerinden çıkacak gibiydi!

Dövme kültürüyle nasıl tanıştın? Bunu geliştirmek için ne yaptın?
İşin gerçeği bu planladığım bir şey değildi. Hayatını değişterek bir kararı sponten olarak bir anda verebilmeyi çok ilginç buluyorum. Bir ilk okul arkadaşım beni dövme sanatçısı olmam için cesaretlendirmişti çünkü lisedeyken hep resim yapmaya ilgim vardı sürekli bir şeyler çizerdim. Kocam ve arkadaşım sayesinde bir anda dövme yapmaya karşı olan tutkumu keşfettim ve ertesi gün dövme maceram başladı.
Bu kültürün gelişmesi için bence önemli olan şeyler bilinçli olmak özelliklede hijyen konusunda. İşin en başında insanların sağlığı geliyor.

Ülkemizdeki dövme kültürü ve seviyesi hakkında neler söyleyebilirsin?
Türkiye’de çok başarılı dövme sanatçıları var ve gelişmeye de devam ediyorlar. İzlemekten keyif aldığım ve yarattığı şeyleri takip ettiğim birçok kişi var.

Dövme endüstrisinin gelişmesinde ki önemli etkenler nelerdir sizce?

Daha öncede söylediğim gibi en önemli faktör hijyen. Kendi sağlığımızdan ve müşterilerin sağlığından kesinlikle emin olmalıyız ve onlara en iyi hizmeti sunmalıyız.

Takip ettiğin dövme sanatçıları var mı?
Takip ettiğim birçok sanatçı var ve disiplinlerine, yeteneklerine, sıkı çalışmalarına ve kendilerini geliştirmekteki kararlılıklarına hayranlık duyuyorum.

İlk dövme yapmaya başladığınız günden bu yana gözünüze çarpan değişiklikler neler oldu?
Dövme sanatı artık güzel sanatların bir dalı olarak günümüzde yer almaya başladı. Birkaç kelimeyle, limit gökyüzü…

Unutamadığın bir dövme hikayen var mı?
Aklımdan hiç çıkmayacak olan anım yakın bir arkadaşıma kolunu kaplamak için yaptığım tasarımla başladı. Küçükken çok kötü bir kaza sonucu neredeyse tüm vücudu üçüncü derece yanık olmuş. Dış görünüşünden rahatsız olduğu için sürekli sentetik deri giydiğini hatırlıyorum. Ben henüz dövme yapmaya başlamadan birçok dövme stüdyosuna gidip yara izlerini kapattırmak istemişti fakat herkes
bunun mümkün olmadığını söylemişti. Ardından beraber bunu yapabileceğimizi düşündük ve saatlerce çalışma ve birçok seanstan sonra hayatını değiştiren sonuca ulaştık. Artık sentetik deri giymiyor ve çok mutlu. Bu benim için mükemmel bir deneyimdi özelliklede bu kişi çok sevdiğim bir arkadaşım olduğu için duygusal boyutu tarif edilemez.

İlk dövmeni ne zaman yaptın?
7 yıl önce yanlış hatırlamıyorsam. İlk dövmemi aileden birine yapmıştım çok zor bir deneyimdi!

Dövme sektöründe gördüğünüz sorunlar nedir?
Bence en büyük sorun güvensizlik ve kötü şekildeki rekabet. İnternette, kendilerini geliştirmek yerine Instagram beğenileri uğruna iyi
sanatçıları geçmeye adamış birçok kişi var. En azından benim ülkemde sanatçılar arası birlik yerine kötü bir rekabet var.

Hiç yapmayı reddettiğin bir dövme oldu mu?
Hayır olmadı. Eğer istenilen projede şüphelerim olursa direk kabul etmiyorum.

Özel olarak dövme yaptırmak istediğiniz isimler var mı?
Evet! Randevum için dört gözle bekliyorum! Dmitriy Samohin’le kolumu kaplamaya başlayacağız çok heyecanlıyım!

Dövme kelimesini duyduğunuzda aklınıza ilk ne geliyor?
Dövme kelimesi benim için her şey. Kariyerimin en başından beri dövme için yaşayıp onunla nefes alıyorum. Bu sadece dövme değil, parçası olmaktan gurur duyduğum bir yaşam tarzı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir