100
Please setup your menu
Tasarım – 1. Sayıda
@tattoomagazink
Haziran 1, 2018

CARLOS FABRA – ‘‘Çalışmalarınız ünlü oldukça, dövme kültürü gelişmiş dövmelerinizi taşımak isteyen insanlar da carlosfabra_cosafina insanlar olacaktır.’’

‘‘Çalışmalarınız ünlü oldukça, dövme kültürü gelişmiş dövmelerinizi taşımak isteyen insanlar da carlosfabra_cosafina insanlar olacaktır.’’

CARLOS FABRA

‘‘Çalışmalarınız ünlü oldukça, dövme kültürü gelişmiş dövmelerinizi taşımak isteyen insanlar da carlosfabra_cosafina insanlar olacaktır.’’

 

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba. Ben Barselona’daki bir kasaba olan Polinya’da yaşıyorum, 31 yaşındayım. Sürekli bir şeyler çizdim. Küçükken çizgi roman ve fanzin yaptım. Ergenlikte illüstrasyon okudum, reklam şirketleri ve yayıncılar için çalıştım. Dövmeleri hep sevmişimdir. İlk dövmemi 15 yaşındayken yaptırdım ve 20 yaşında dövme yapmaya başladım. İlk yıllar çok zordu ve dövmeleri grafik tasarım çalışmaları ile birleştirdim. 26 yaşında kendi dövme stüdyomu açtım. Stüdyomun ismi; ‘‘CosaFina Dövme.’’O zamandan beri diğer sanatçılarla birlikte çalışıyorum ve uluslararası toplantılara katılıyor ve diğer meslektaşlarımın stüdyolarını seyahat ediyorum.

 
 

Dövme kültürüyle nasıl tanıştınız?

Her zaman dövme dünyasına ilgi duymuştum. Sonra bu kültür hakkında daha fazla bilgi edinmeye başladım. Her sene dövme yaptım ve Barselona sanatçılarının stüdyolarına gitmeyi çok sevdim. Fakat ilk conventiona katıldığım ve dünyadaki birçok sanatçıyla bir araya geldiğimde dövme dünyasını tam olarak anladım.

 

 

Sektörde ilk başladığınız günden bugüne göz alıcı olan değişiklikler neler?

11 yıllık meslek hayatım süresince dövme dünyasının çok ilerlediğini gözlemledim. Bir yandan sosyal ağlar, sanatçıların birbirlerinin çalışmalarını görebilmesi ve böylece tasarımları sürekli yenileyip geliştirebilmesi için çok yardımcı oluyor. Öte yandan bugün, kaliteli malzemeler almak ve iyi koşullarda çalışmaya başlamak daha kolay. Eğer iyi bir sanatçı iseniz ve sıkı çalışmak istiyorsanız, daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir dövme sanatçısı olabilirsiniz. Ancak aynı zamanda önemli olan etken her insanın ne kadar yaratıcı ve sanatsal bi yapıda olduğudur. İlerlemek istemezseniz, koşulların sizin için uygun olup olmadığı önemli değildir. Bu nedenle asla ilerleyemezsiniz.

 

 

Unutamadığınız bir dövme hikayeniz var mı?

Yıllar önce çok tuhaf bir hikayeydi. Dövmeye başladığım ilk zamanlarda bir adam bir iki gün önce ayrıldığı kız arkadaşının adını koluna yaptırmak istedi. Yaptığı çılgınca şeyleri tekrar yapması ihtimaline karşı ona her baktığında uyarması için oldukça büyük yaptırmıştı.

 

 

Pişman olduğunuz dövmeleriniz var mı?

Aslında kariyerimde her çeşit dövme yaptım. Sadece üçüncü taraflara karşı rahatsız edici dövmeler yapmayı reddettim. Ama bugün, sadece benim tarzım olan dövmeler yapma konusundaki çalışmalarımı yoğunlaştırmayı ve böylelikle en iyi sonucu açığa çıkarabilmeyi tercih ediyorum.

 

 

Dövme yaptırmayı düşünen insanlar için biraz tavsiye verebilir misiniz?

Dövme yaptırmak isteyen bir kişiye verebileceğim en iyi tavsiye, beğendikleri sanatçıları araştırmalarıdır. Sahip olduğunuz fikre en uygun sanatçıyı seçin ve sonra fikirlerinizin ışığında size özel bir tasarım yapması için sanatçıyı özgür bırakın. Böylelikle en iyi sonucu alacaksınızdır.

 

1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir