100
Please setup your menu
Tasarım – 1. Sayıda
@tattoomagazink
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Haziran 20, 2018

KEMAL MEHMET – ‘‘BENİM İÇİN DÖVMELERİM MONA LI SA’NIN TA KENDİSİ!’’

‘‘BENİM İÇİN DÖVMELERİM MONA LI SA’NIN TA KENDİSİ!’’

KEMAL MEHMET

‘‘BENİM İÇİN DÖVMELERİM MONA LI SA’NIN TA KENDİSİ!’’

KEM kimdir biraz tanıyabilir miyiz?

Adım Kemal Mehmet, ama arkadaş çevremde genelde KEM olarak bilinirim. Doğma Kıbrıs, büyüme dersek, kendimi dünyalı olarak kabul ediyorum!

Ne kadar daha dövme yaptırmayı planlıyorsunuz?

Dövme kendimi ifade etme şeklim. Konuşmak varken susmak kesinlikle bana göre değil. Şu anda Emre İNCİK, Atakan ÜSTOL, Serkan DEMİRBOĞA ve Anıl ENGÜL ile tek parça sırt dövmesi üzerine çalışıyoruz. 2018 yılında Tattoo Conventionlarına katılmayı, yeni dövme sanatçılarıyla da tanışarak tüm vücudum dövme olana kadar devam etmeyi planlıyorum. Şu an için yaptırdığım dövmeler vücudumun yarısını kaplıyor, yani tuvalin yarısı hala boş. Öldükten sonra sevdiklerime bırakabileceğim tek hatıram dövmelerim olacak. Bunu bildiğim için bu işte ustalaşmış kişilerle görüşerek dövmelerimi sonsuza kadar yaşatmak istiyorum.

 

İlk dövmenizi ne zaman yaptırdınız ve o zamanlar bu kadar dövmeniz olacağını düşünüyor muydunuz?

Dövme kendimi ifade edebileceğim pek çok yoldan sadece birisi. İlk dövmem, lise zamanında yaptırdığım şu anda sol kolumda bulunan gemi dövmesi. Her yaptırdığım dövme benim için özeldir. Dövmelerimi, sustuğum zamanlarda bile benim yerime konuşan, beni anlatan, birer şaheser olarak görüyorum. Tabii ki bu kadar çok dövmemin olacağını biliyordum. Çünkü dövme benim için bir yaşam tarzı. Bu yüzden dövme, bir anda karar verip hemen yaptırayım diyebileceğiniz basit bir şey değil. Doğru zamanda, doğru kişiler tarafından yapılması gerekir. Dövmelerimin hepsi tek bir sanatçı tarafından yapılmadı. Yıllar içinde en iyisini yapabilecek sanatçıları aradım hep. Kim üzerini kapattırmak veya sildirmek isteyeceği bir dövme yaptırmak ister ki?

Dövme denildiği zaman aklınıza ne geliyor? Dövmelerinizi nasıl adlandırırdınız?

Çok sevdiğim bir söz vardır: “ Dövme tene değil ruha yapılır.” Bu yüzden dövme benim için bir yaşam tarzı, hayatın ta kendisi, duyguların ifadesi, mutluluğum… Kısacası dünya için Mona Lisa ne ise, benim için dövmelerim Mona Lisa’nın ta kendisidir.

Hiç yurt dışında dövme yaptırma şansınız oldu mu?

Evet. Avrupa’nın çeşitli yerlerinde yapılan Tattoo Conventionlarına katıldım. Orada canlı performanslar yaptık ve bazı dövmelerimi de bu esnada yaptırdım. Bu sayede pek çok yeni dövme yapan kişi ile tanıştım, irtibata geçtim ve arayışlarım hala devam ediyor. Kimin hangi dövmeyi daha iyi yapacağını bilemezsiniz. En iyisini arayıp bulma konusunda arayışım hep devam edecek.

Hiç dövme yaptınız mı? Dövme sanatçısı olmayı düşünür müydünüz?

Hayır yapmadım. Dövme yapma sanatını işin ustalarına bırakmayı tercih ederim, ama düşününce neden olmasın diyorum. Belki bir gün fikirlerimi başka tenlerde yaşatmak isterim.

Dövme sanatının daha da gelişebilmesi için sizce neler yapılabilir?

İnsanların kendilerinin ve çevrelerinin önyargılarından kurtulmaları gerekiyor. Daha çok dövme yaptıran kişinin olması, daha fazla sanatçıya ihtiyaç duyulmasına neden olacaktır. Bu da belki bugün dövme sanatçısı olmayı düşünmeyen yetenekli bir kişinin fikrini değiştirmesine sebep olacak ve herkesin gitmek istediği bir dövme sanatçısı kazanmış olacağız.

Geleceğe yönelik planlarınız nelerdir? Kendinizi hangi noktada görmek istersiniz?

Geçtiğimiz yıl içerisinde Türkiye’de bazı firmaların katalog çekimlerini yaptım ve yapmayı planladığımız çekimler de var. Ayrıca 2017 yılı içerisinde birkaç video klipte kamera karşısına geçtim. Dövme modeli olmayı, kendimi ve tabii ki yaşam stilimi yansıtmayı seviyorum. Hayalimdeki tanıma uyan şeyleri yapmaya başladım. Hayalini kurduğum hayatı yaşıyorum. Yaşantımı bu şekilde devam ettirmeyi planlıyorum.

Dergimiz hakkında düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

Derginizin basılı ve internet ortamından yaptığı yayınlar ile dövme tutkunu ve dövme yaptırmak isteyen pek çok kişiye ulaşacağını, dövme sanatını daha iyi noktalara getireceğine inanıyorum.

kem_968

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir