100
Please setup your menu
Tasarım – 1. Sayıda
@tattoomagazink
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Haziran 12, 2018

TUĞÇE TÜRKSOY – “Evet Acıyor”

İlk başladığınız günden bugüne sektörde gözünüze çarpan değişiklikler nelerdir?

TUĞÇE TÜRKSOY

“Evet Acıyor”

 

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1989 Ankara doğumluyum. Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nü bitirdikten sonra, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü’nden mezun oldum. Bilkent Üniversitesi’nde kredili seminerlere katılmaktayım. Dünya çapında birkaç markanın sanatçılığını yapıyorum. Ekstrem spor olan kaykay firmalarına da tasarımlar yapıyorum.

Dövme ile nasıl tanıştınız?

Dövme zaten ilgi alanımdı, lisede okuldan kaçıp dövme yaptırırdım. 2007 yılında arkadaşlarımın bu yolu seçmem yönündeki istek ve destekleri ile dövme yapmaya başladım.

Ülkemizde dövme kültürü sizce hangi seviyede?

Ülkemizde dövmeye olan bakış açısı, insanların hayat görüşüne bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Toplumun bir kesimi, genciyle yaşlısıyla dövmeye çok olumlu ve sıcak bakarken; diğer bir kesim içinse dövme hala bir tabu olarak görülüyor. Bu bakış açısının yavaştan sosyal medya ve medya figürleri aracılığıyla değişebileceğini ve de yaygınlaşacağını düşünüyorum.

İlk başladığınız günden bugüne sektörde gözünüze çarpan değişiklikler nelerdir?

İlk başladığım zamanlarda, yani bundan yaklaşık 10 yıl öncesinde çeşitli dövme malzemelerine ulaşmak şimdiki kadar kolay olmuyordu. Şimdi ise, birçok dövme malzemesi tedarikçileri ve internet aracılığıyla çeşitli malzemelere ulaşabiliyoruz, artık bu kolaylaştı. Bunun yanında, yine o zamanlarda, az sayıda dövme sanatçımız varken; şimdi sayısını bilmediğim, yetenekli ve yeteneksiz birçok dövmeci bulunuyor. Dövmenin sosyal medya yüzünden bir modaya dönüşmesi, dövme malzemelerinin kolay tedarik edilmesi merdiven altı dövmecilerin çoğalmasına sebep oldu. Ancak bunun yanında, birçok yetenekli dövme sanatçımız dünyanın dört bir yanında sanatlarını icra etmeye başladılar. Sektörümüz hızlı bir şekilde ilerliyor ama bir yandan da tüketiliyor. Tüketilen şeyin dövme kültürü olduğunu savunuyorum ve üzülüyorum. Bilinçsiz bir şekilde herkes ama herkes dövme yaptırır oldu. Eskiden dövme bu kadar yaygın değilken; dövmeyi denizciler, mahkumlar, motorsiklet çeteleri yaptırırdı. Hatta dövme o kadar yaygın değildi ki, insanlar sirklerde dövmesi olan kişileri bilet karşılığında merakla ve şaşkınlıkla izlerlerdi.

Keşke yapmasaydım dediğiniz bir dövme oldu mu?

Biz zaten dövme yapmadan önce müşterimizle karşılıklı oturarak dövmenin sağlamasını yapıyoruz. Bu yüzden başıma böyle bir sorun gelmedi. Ayrıca başka bir kişinin üzerinde severek taşıdığı dövme beni aksine mutlu eder.

 

tugceturksoytattooer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir